ICANN uygulamaları gereği alan adı transfer işlemleri söz konusu alan adı süresinin bitmesine en geç 20 gün kala ve domain üzerinde yapılan bir işlemden sonra en erken 20 gün sonra yapılabilmektedir. 20 günden az süresi kalmış alan adları için transfer öncesi uzatım işlemi yapılması gerekmektedir. Domain süresi mevcut firmalar anlaşma süreleri boyunca yukarıdaki tarihlerden hariç nakil işlemi yapamazlar.
com.tr alan adları için nakillerde transfer kodu verilemez, işlemler O.D.T.Ü üzerinden yürütülür.

Alan adı nedir?, Domain nedir?, İsim Tescil nedir?, Alan adı kaydı nedir?
Firmalar şirketlerini internet üzerinden tanıtmak adına aynı şirket adı yada adresi gibi alan adı kaydı oluşturmak zorundadırlar. com, net, org, com.tr,…. daha sayabileceğimiz onlarca uzantıya sahip alan adı alınabiliyor. tr uzantılı isim tescillerini O.D.T.Ü üzerinden alabiliyorken, diğer alan adlarını bu uzantıları satmaya yetkili firmalar üzerinden alırlar. Yapılan bu kayıtlar sayesinde internette arama yapıldığında isminize ve web sitenize kolaylıkla ulaşım sağlanmış oluyor
Alan adı alınırken dikkat edilmesi gerekli hususlar nelerdir?
Son zamanlarda internet üzerinden konusunda uzman yada uzman olmayan herkes alan adı almaya başladı. Alan adı alımı çok basit olmasına rağmen alan adının yönetimi ve takibi istikrar süreklilik isteyen bir işlemdir. Zira alan adını alan kişi yada kurumlara ulaşılamadığında yıllardır kullanımda olan alan adına ulaşım da mümkün olmadığından ne zamanında uzatım yapılabiliyor ne de farklı bir firmaya geçiş gerçekleşebiliyor.
Dolayısıyla ucuz olmasına rağmen çok fazla önemli olan alan adları, isim tescil işlemlerinin alımı ve yönetimi için kurumsal kimliğe sahip bu işin uzmanı firmaları tercih etmek en doğrusudur. Exen Design 5 yıldır binlerce domain tescil edip hala da muhafazasını ve yönetimini yapan bir kurumdur.
Alan adı uzatımları da asla son günlere bırakılmaması gereken önemli bir konudur. Bu konuyla da alakalı yukarıda önemli bir uyarı yapılmıştır.